Dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę. Co dalej?

Dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę. Co dalej?

Napisałeś CV, wysłałeś je do potencjalnych pracodawców, w końcu nadszedł upragniony dzień, w którym ktoś oddzwania i zaprasza Cię na rozmowę o pracę. Hurrraaa!!! Tylko co teraz?

Zacznijmy więc od początku. Poniżej opisuję co powinieneś, po kolei zrobić.

1. Odpowiedz na maila z potwierdzeniem spotkania.

Prawdopodobnie rekruter wysłał Ci maila, z potwierdzeniem godziny spotkania oraz dokładnym adresem firmy, być może załączył również wskazówki, jak dojechać na spotkanie. Już w tym momencie możesz zaplusować i być w 1% osób, które odpowiedzą na tego maila.

Naprawdę, uwierzcie mi, z mojego doświadczenia rekrutera, wynika, że prawie nikt, nie odpowiada na maila z potwierdzeniem spotkania. Drobiazg, który zajmie Ci 2 minuty, a pozwoli Ci już na początku wypaść o wiele lepiej na tle innych.

Co napisać w takim mailu? Poniżej przykładowa odpowiedź.

Szanowny Panie/Pani,

Dziękuję za przesłanego maila, zamieszczone w nim wskazówki dojazdu będą dla mnie bardzo pomocne.
Tym samym potwierdzam obecność na jutrzejszym spotkaniu.

Pozdrawiam,

XXX

Dwa zdania, dwie minuty roboty – warto!

Uwaga!

Jeśli rekruter nie zaproponował podczas rozmowy telefonicznej, że wyśle Ci potwierdzenie spotkania drogą mailową, warto o to poprosić. Zwłaszcza, jeśli podczas rozmowy telefonicznej nie dosłyszałeś, nazwy firmy, z której dzwonił. 🙂

2. Zacznij przekopywać Internet w poszukiwaniu informacji o tej firmie

Dobrze przygotowana osoba do rozmowy, to taka, która zadała sobie trud, aby coś się o firmie, do której aplikuje dowiedzieć. Dowiedz się z kim masz do czynienia oraz jakie są opinie na temat tej firmy w Internecie.

3. Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Wstępnie już wiesz, z kim będziesz miał do czynienia. Czy jest to niewielka firma, czy duża korporacja, od ilu lat funkcjonuje na rynku, ilu pracowników zatrudnia. Teraz pora na prawdziwe przygotowanie.

Aby całkowicie wyczerpać ten trudny temat, niebawem pojawi się obszerny post, wyjaśniający jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

4. Zastanów się w co się ubierzesz i przygotuj ciuchy dzień wcześniej

Pewnie myślisz sobie, też mi coś ubrać się na rozmowę, co to za problem. Zapewne każdy miał chociaż jedną taką sytuację w życiu, że myślał, że ma w szafie komplet potrzebnych ubrań i tylko je wyciągnie, wyprasuje, ubierze i wyjdzie na spotkanie. Niestety okazywało się, że koszula jakimś cudem jest brudna albo pożółkła, krawat się gdzieś zapodział, buty wymagają pastowania, a garnitur fatalnie na Was leży. Co wtedy? Zaczynasz panikować, że nie zdążysz, ponieważ zaczyna Ci brakować na wszystkie potrzebne czynności czasu, a im bardziej się śpieszysz, tym jest gorzej.

W przypadku kobiet jest jeszcze więcej pułapek, przede wszystkim nie wiadomo w co się ubrać. Myślałaś, że ubierzesz żakiet, bluzkę i spódnicę w połączeniu z ulubionymi szpilkami, ale okazuje się, że to wszystko do siebie nie pasuje, a Ty wyglądasz w tych rzeczach znacznie gorzej, niż sobie zapamiętałaś. Do tego torebka, gdzie jest moja elegancka torebka? Zaczynasz wywalać wszystkie ciuchy, na ziemię, szukać swoich ubrań, przymierzać kilka zestawów, prasować… A gdzie tam jeszcze fryzura i makijaż? Zaczynasz się jeszcze bardziej stresować, chociaż już byłaś wystarczająco zestresowana, że nie zdążysz i się spóźnisz, a przecież wszyscy wiedzą, że na rozmowę kwalifikacyjną nie wolno się spóźniać.

Unikaj dodatkowych stresów tego dnia, w którym masz rozmowę. Jest to wydarzenie wystarczająco stresujące, aby sobie tego stresu jeszcze dokładać. Naszykuj sobie ubrania dzień wcześniej, po przymierzaj, wyprasuj, a następnego dnia po prostu się w nie ubierz i pójdź na rozmowę. Bez niepotrzebnych nerwów

5. Sprawdź, jak dojedziesz na rozmowę, ile czasu Ci to zajmie. Zaplanuj sobie wszystko tak, aby być na miejscu około 15 minut wcześniej.

Podobnie jak w punkcie wcześniejszym. Nie dokładaj sobie w ten dzień problemów, zadbaj o to, aby spokojnie, bez stresu dotrzeć na rozmowę. Uwierz mi, lepiej poczekać w aucie albo w okolicy 15 minut, niż biec na rozmowę spanikowanym, jak mnie odbiorą, skoro się spóźniam.

6. Daj czadu!

Po prostu daj czadu! 🙂 Powodzenia! 🙂

Tagged , , , , ,

1 thought on “Dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę. Co dalej?

  1. […] W poprzednim poście pisałam, co zrobić, gdy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *