Jak wysłać CV do potencjalnego pracodawcy?

Chcesz wysłać swoje z trudem napisane CV, niby nic trudnego, ale boisz się popełnić jakichś błędów?

Poniższe przestrogi są właśnie dla Ciebie. Jak wysłać CV do potencjalnego pracodawcy?

  1. Nie wysyłaj CV po kilka razy, do tej samej firmy, na to samo stanowisko. Nawet jeśli rekrutacja na stanowisko trwa już 2 miesiące, a dalej do Ciebie nie zadzwonili. Jeśli zainteresowałoby ich Twoje CV i chcieliby zadzwonić, zrobiliby to. Wysyłając CV po raz trzeci, nie zwiększysz swoich szans, na otrzymanie tej pracy.
  2. Mierz siły na zamiary. Nie aplikujemy na stanowisko, na które nie mamy szans się dostać z myślą, a nuż się uda. Nie uda się. Jeśli warunkiem koniecznym jest wykształcenie wyższe techniczne na kierunku metalurgia, a Ty jesteś po filologii angielskiej, nie uda się, choćbyś miał/-a najładniejsze CV.
  3. Nie kłam w CV, rozmowa to i tak zweryfikuje.
  4. Nie wysyłaj maila z CV, ale bez treści. W mailu, w którym wysyłasz CV, daj coś z siebie i napisz chociaż 2-3 zdania, kim jesteś, dlaczego aplikujesz. Gdy, jako rekruter widzę mail bez treści, a jedynie z załącznikiem w postaci CV, od razu mam wrażenie, że tej osobie zwyczajnie się nie chce. Dlaczego mam zaprosić na rozmowę, a potem zatrudnić osobę, której już na początku wydaje się leniwa?
  5. Wysyłaj CV adekwatne do ogłoszenia. Jeśli szukasz pierwszej pracy po studiach i jak byk napisane jest w ogłoszeniu o pracę, że poszukiwana jest osoba z minimum rocznym doświadczeniem na podobnym stanowisku, oznacza to, że firma nie chce zatrudnić kogoś bez minimum rocznego doświadczenia. Wydawałoby się to oczywiste prawda? Otóż nie. Dostaję mnóstwo CV, nieadekwatnych do ogłoszenia. Czy to oznacza, że nie masz szans na rynku pracy? Oczywiście, że nie. Zadzwoń, zapytaj o praktyki, staż, pokaż, że Ci zależy na znalezieniu tej pracy, zamiast liczyć na to, że ktoś nie zauważy, że w ogóle nie masz doświadczenia. Zauważy, gwarantuję.
  6. Nie olewaj przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie myśl: a może jakoś się uda, jakoś się przesmyknę. To nie szkoła, ani nawet studia, że trochę sprytu i szczęścia to klucz do sukcesu. Nie tędy droga.
  7. Sprawdź, czy w Twoim CV nie ma błędów. Przeczytaj o tym, jak nie pisać CV.

Jeśli już zastosowałeś się do moich rad, wysłałeś CV i dostałeś zaproszenie na rozmowę, zapraszam do mojego posta o tym, co dalej, który niebawem się ukaże.

Tagged , , , , ,

1 thought on “Jak wysłać CV do potencjalnego pracodawcy?

  1. […] Nie popełniłeś wyżej wspomnianych błędów? Dowiedz się, jak wysłać CV do potencjalnego pracodawcy. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *