Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

W poprzednim poście pisałam, co zrobić, gdy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dzisiaj będzie rozwinięcie punktu trzeciego poprzedniego posta, a mianowicie dowiesz się, jak perfekcyjnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Wygoogluj najlepiej jak potrafisz swojego potencjalnego przyszłego pracodawcę

Dobry research o firmie to podstawa. Prawdopodobnie na rozmowie padnie jedno z następujących pytań;

Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

lub

Dlaczego wybrał Pan/Pani akurat naszą firmę?

itd.

Absolutnie nieakceptowalna jest brak wiedzy o firmie, do której się aplikuje.  Przygotuj sobie garść podstawowych informacji i je zapamiętaj.

Przykładowo:

– czym się zajmuje firma (ogólnie i w szczegółach)

– jak długo jest na rynku

– ilu pracowników zatrudnia

– czy działa tylko na rynku polskim, czy ma oddziały lub centralę w innym miejscu

– najważniejsze lub ostatnie osiągnięcia, sukcesy, zrealizowane przez firmę projekty

itd.

Strona internetowa firmy to jest niezbędne minimum wiedzy, jakie powinieneś przyswoić.

Jest jeszcze druga strona medalu. Warto poszperać w Internecie na temat opinii o firmie. Można się wiele dowiedzieć, czytając opinie były i obecnych pracowników.

Możesz pozyskać wiedzę, że to jest świetna firma, w której pracują zadowoleni pracownicy, ale możesz się także dowiedzieć, że ta firma wyzyskuje pracowników. Oczywiście informacje te trzeba traktować z przymrużeniem oka, zazwyczaj piszą je anonimowe osoby. Niemniej jednak każda informacja jest cenna.

2. Zastanów się czego chcesz, zadbaj o spójność swojej kandydatury

Brzmi dziwnie? Osoba aplikująca na dane stanowisko musi się zaprezentować jako osoba spójna.

Musisz wiedzieć kim jesteś, czego oczekujesz od pracodawcy, co możesz mu zaoferować.

Na rozmowie nie wypadnie dobrze sierotka, która w zasadzie nie wie, po co tu przyszła, co by chciała w życiu robić i ogólnie przeprasza, że żyje.

Musisz się zaprezentować, jako osoba, która wie czego chce. Zna swoją wartość, ale równocześnie jest skromna i ma w sobie pokorę.

Powinieneś być osobą, która jest niekonfliktowa, umie się podporządkować, umie pracować w grupie.

Musisz dopasować swoje zachowanie i swoje odpowiedzi na pytania do stanowiska, na jakie aplikujesz.

Jeśli aplikujesz na stanowisko asystenta projektanta i nie masz żadnego doświadczenia, powinieneś się zaprezentować jako osoba pracowita, otwarta, umiejąca się podporządkować, ambitna i chętnie zdobywająca wiedzę. Nie możesz być osobą zbyt pewną siebie czy zarozumiałą. Musisz przyjąć postawę: wiem, że nic nie umiem po studiach, ale jestem chętny/-a do nauki i będę ciężko pracować, aby jak najszybciej być samodzielnym pracownikiem. Zainwestujcie proszę we mnie trochę czasu, a zobaczycie, że się to będzie Wam opłacać.

Natomiast jeśli aplikujesz na stanowisko team leadera, to musisz się zaprezentować jako osoba z ikrą, nie bojąca się podejmować decyzji, pewna siebie, dobrze dogadująca się z innymi, umiejąca organizować pracę itd.

Dostosuj sposób zaprezentowania swojej osoby do stanowiska, na jakie aplikujesz.

3. Przygotuj sobie odpowiedzi na standardowe pytania z rozmów rekrutacyjnych

Z racji, że jest to temat rzeka zapraszam Cię do osobnych postów, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Dowiedz się, jak odpowiedzieć na najtrudniejsze pytanie na rozmowie o pracę.

4. Zastanów się nad oczekiwanym wynagrodzeniem i umiej je przeliczyć na kwoty brutto i netto.

W momencie, gdy pada pytanie, o oczekiwania finansowe musisz być na nie przygotowany.

Musisz znać kwoty brutto i netto. Często rekruterzy zaznaczają, że preferowane jest podanie kwoty np. brutto.

Często pada pytanie, czy jest możliwość negocjacji tej kwoty. Musisz być na to przygotowany i zastanowić się, za jaką najniższą kwotę jesteś w stanie pracować w tej firmie.

Rozróżnij również, czy oferowany jest etat z umową o pracę, czy umową o dzieło, umową zleceniem, a może samozatrudnieniem. Obecnie coraz więcej firm preferuje otworzenie własnej działalności, w tym przypadku koszty jej prowadzenia będą wyższe i oczekiwane wynagrodzenie powinno to uwzględnić. Wiele firm preferuje również podział: podstawa + premie za osiągnięcia/wyniki. Musisz być na to wszystko przygotowany.

Teraz najważniejsze. Bądź gotowy mówić o oczekiwanych zarobkach. Nie wstydź się, jak sierotka Marysia, podać konkretną kwotę. Nie próbuj przerzucić tej kwestii na rekrutera, prosząc by Ci coś zaproponował z widełek firmy. Nie, nie i nie. Odpowiedź na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie jest prosta. Żadne lawirowanie, że nie wiesz ile się tu zarabia, że nie wiesz jakie widełki itd.

A jeśli naprawdę nie wiesz, jaką kwotę powinieneś powiedzieć? Skąd możesz się dowiedzieć, ile zarabiają ludzie na podobnym stanowisku? Popytaj znajomych, przeszukaj Internet, czasem dowiesz się tego nawet z opinii o firmie. Istnieje wiele stron, na których możesz sprawdzić, ile zarabia się na podobnym stanowisku. Statystyki takie prowadzi m.in. zarobki.pracuj.pl

W dodatku to Ty najlepiej wiesz, ile potrzebujesz zarabiać, aby się utrzymać, aby rozważyć przeprowadzkę, aby pokryć koszty życia i móc sobie pozwolić na coś poza jedzeniem. Nie rekruter. Dodatkowo zawsze zachęcam, do podania zawyżonej stawki, ponieważ na 90% i tak otrzymasz prośbę o negocjację tej kwoty. Poza tym, często kwota, którą wynegocjujesz na początku jest bardzo ważna. Wiele osób nie chodzi po podwyżki lub zwyczajnie ich nie dostaje, w momencie przyjęcia się do pracy, karta przetargowa jest najlepsza.

Oczywiście osoba, szukająca pierwszej pracy, zgodzi się pracować za niewielką kwotę, byleby tylko zdobyć jakieś doświadczenie. Natomiast osoba, posiadająca dobrą pracę, której w zasadzie nie chce zmieniać, ale chodzi na rozmowy, aby sprawdzić, czy gdzieś nie byłoby jej jeszcze lepiej, może tę kwotę odpowiednio wywindować. Zwłaszcza, że zwyczajnie nie opłaca się zmieniać pracy, w której zapracowało się na dobrą pozycję i z której jest się zadowolonym, jeśli za zmianą nie idzie wzrost wynagrodzenia, szanse na rozwój, dodatki poza płacowe, czy jeszcze inne istotne korzyści.

5. Zrealizuj wszystkie powyższe punkty i odstresuj się.

Obecnie mamy czasy pracownika, pracy jest dużo, za to niewielu ludzi chętnych ją podjąć, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistów.

Idealnie jest chodzić na rozmowy o pracę, będą zatrudnionym, ponieważ możesz bez noża na gardle badać rynek pracy. Gorzej jest, gdy musisz znaleźć pracę, ponieważ ją straciłeś lub po prostu chciałbyś podjąć pierwszą pracę i się usamodzielnić.

Motywacja do zmiany pracy jest bardzo istotna i da się ją wyczuć na rozmowie. Nie oznacza to jednak, że osoby bez pracy są na straconej pozycji. Jeśli rozegrasz to właściwie, odpowiednio się do tej rozmowy przygotowując wypadniesz na tyle dobrze, że dostaniesz tą pracę.

Przygotuj się i idź zrób swoje. Nawet jeśli na pierwszej rozmowie zje Cię stres, gwarantuje Ci, że na każdej kolejnej pójdzie Ci tylko lepiej.

6. Jeśli przeczytałeś wszystko, ale

wciąż się stresujesz, ogarnia Cię paniczny strach i nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać.

Napisz do mnie. Poprowadzę Cię przez rekrutację, pomogę się do niej przygotować, znajdę Twoje najlepsze strony, poprawię CV, a w rezultacie pomogę Ci otrzymać pracę Twoich marzeń!

Pisz śmiało na: mistrzrekrutacji@gmail.com

Tagged , , , , ,

1 thought on “Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  1. […] Aby całkowicie wyczerpać ten trudny temat, niebawem pojawi się obszerny post, wyjaśniający jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *