Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

Jak odpowiadać na najczęściej zadawane pytania na rozmowie o pracę?

Dzisiaj przeanalizujemy pytanie nr 3 z  z 10 najczęstszych pytań, które prawdopodobnie padną na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oto one:

Dlaczego chciałby Pan/Pani pracować w naszej firmie?

lub w innych słowach:

Dlaczego szuka Pan pracy w naszej firmie? Dlaczego akurat nasza firma?

Pytanie, które jest bardzo łatwe, ale na którym wielu kandydatów popełnia błędy.

Żeby wiedzieć jak odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć co to pytanie tak naprawdę oznacza.

Otóż w tym pytaniu chodzi o to, aby pochwalić pracodawcę. Tylko i aż tyle.

Kandydaci najczęściej nawet domyślają się, że trzeba by w odpowiedzi na to pytanie, powiedzieć coś o tym, że firma jest fajna, że można się w niej rozwijać itd. Tylko jakoś im to nie wychodzi.

Najczęściej słyszę takie odpowiedzi:

„Ponieważ byłem na Państwa stronie i widziałem, że są Państwo dużą firmą.” – Aha, jesteśmy dużą firmą, brawa za spostrzegawczość. Duża firma to żadna pochwała. Równie dobrze ktoś mógłby powiedzieć, że był „na stronie” i widział, że firma ma pomarańczowe logo. No ma, ale co z tego? Do tego sformułowanie: „byłem na stronie” jest bardzo potoczne, na rozmowie o pracy wypowiadamy się, a przynajmniej staramy się odpowiadać w sposób bardziej oficjalny.

„Zobaczyłem, że Państwo rekrutują, więc wysłałem CV.” – Taa… Nawet jeśli to jest prawda, ponieważ zapewne rzeczywiście szukałeś pracy, zobaczyłeś ogłoszenie i wysłałeś CV, to nie możesz tak odpowiedzieć. Nie na taką odpowiedź czeka rekruter. Twoja odpowiedź oznacza, że wysyłasz CV „jak leci”, gdzie popadnie, z nadzieją, że w końcu się uda. Nie, nie i jeszcze raz nie!

„Państwa firma jest poważaną i szanowaną firmą i dobrze mieć pracę w takiej firmie w CV.” – Taki dobry początek, a taki słaby koniec. Dobrze mieć pracę u nas w CV? Czyli jesteś skoczkiem, który za rok, dwa ucieknie, żeby inną firmę wpisać w CV? Wiesz co? Nie chcemy kogoś takiego.

No dobrze, wiemy już jak nie odpowiadać na to pytanie. Wiemy też, że trzeba pochwalić pracodawcę. Jak zatem dobrze wybrnąć z tego pytania?

Przykładowa dobra odpowiedź:

„Państwa firma jest liderem na rynku takim i takim. Wykonują Państwo interesujące projekty na skalę ogólnokrajową/ogólnoświatową/czy jakąś inną. Państwa firma ciągle się rozwija i podbija nowe rynki. Praca w takiej firmie jak Państwa byłaby dla mnie niewątpliwą szansą na rozwój. To byłby zaszczyt dołączyć do Państwa zespołu.”

To tylko przykład, ale możesz wychwalić wszystko, co tylko się da.

Możesz pochwalić m.in:

  • fajny zespół wyszkolonych i doświadczonych pracowników, od którego mógłbyś się wiele nauczyć
  • że dbają o swoich pracowników – np. umożliwiając im korzystanie ze szkoleń
  • że prężnie się rozwijają, poszerzając zakres swoich usług
  • że propagują dobre idee i działają charytatywnie
  • że kładą nacisk na dobrą atmosferę w firmie – organizują wyjazdy integracyjne, wyjścia po pracy
  • oferują bogaty program socjalny
  • mają prestiż i poważanie na rynku
  • itd.

Pochwal, co tylko przyjdzie Ci do głowy, co tylko znajdziesz na stronie firmy. Często firmy na stronach same się czymś chwalą, np. tym, że od 30 lat niezmiennie działają na rynku, że udało im się otrzymać nowe zlecenia i wchodzą na taki i taki rynek. To są te informacje, które możesz śmiało wykorzystać w tym pytaniu. Nie dość, że zaprezentujesz się jako osoba zorientowana w działalności firmy, to jeszcze połechtasz ego przyszłego pracodawcy.

Łatwizna, co? Zatem do dzieła! 🙂

A jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować się do kolejnych pytań z rozmów o pracę, polub mój fanpage na Facebooku. Zapraszam też do poprzednich postów, w których pisałam jak odpowiadać na inne pytania na rozmowie o pracę.

Jak odpowiedzieć na najtrudniejsze pytanie na rozmowie o pracę?

Jak odpowiedzieć na pytanie, co Pan wie o naszej firmie?

Tagged , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *